Szklane ścianki działowe kojarzą się przede wszystkim z biurowcami i budynkami użyteczności publicznej. Szklane ściany mają w ich przypadku pozwolić zachować większą transparentność. Ale także w domach i mieszkaniach mogą znaleźć swoje zastosowanie. Doskonale pasują chociażby do wnętrz w stylu loftu.
Nowoczesne rozwiązania wnętrzarskie
Gdy pojawiła się moda na wnętrza w stylu loftu do domowych wnętrz zaczęto wprowadzać elementy kojarzone bardziej z wykończeniem starych fabryk czy biurowców. Obok charakterystycznej gołej cegły, ascetycznych dodatków w mieszkaniach pojawiła się również szklana ścianka działowa.
Specjaliści od aranżacji wnętrz mówią wręcz, że odpowiednio użyta szklana ścianka działowa może wręcz podnieść standard, a co za tym idzie wartość, całego mieszkania. Takie rozwiązanie dodatkowo jest bardzo korzystne, jeśli mamy do czynienia z małymi pomieszczeniami ze znikomym dostępem do światła słonecznego. Pozwoli uzyskać jasną aranżację i optycznie powiększyć przestrzeń.
Montaż jak marzenie
Szklane ścianki działowe mają swoje ograniczenia. Tafla szkła nie może być zbyt duża. Przyjmuje się, że nie powinna być wyższa niż 3,2m i szersza niż 2m. Oznacza to, że w zdecydowanej większości zastosowań szklana ścianka działowa musi składać się z kilku odpowiednio dobranych paneli. Mogą być wszystkie zrobione z takiego samego szkła lub stanowić zestaw np. ze szkła przezroczystego i matowego.
Konieczność tworzenia szklanych ścianek działowych z wielu paneli nadaje takiemu rozwiązaniu szczególna zaletę – łatwość montażu. Takie ścianki montuje się z gotowych, wcześniej przygotowanych elementów. Wystarczy kilka kołków w ścianach, podłodze czy suficie. A to oznacza, że taki ścianki bez problemu i zbędnego bałaganu można montować także w już wykończonych wnętrzach.
Szklane ścianki działowe – wady i zalety
Jak wszystko, ścianki działowe ze szkła mają cały zestaw wad i zalet. Wśród wad warto mieć świadomość, że szkło nie stanowi idealnej izolacji akustycznej. Do tego utrzymanie w czystości ścianki wykonanej ze szkła jest trudne i pracochłonne.
Zdecydowaną zaletą szklanej ścianki działowej jest przepuszczalność światła. Dzięki temu łatwo uzyskać jasne pomieszczenie, nawet jeśli nie ma w nim okien. Dzielenie pomieszczenia za pomocą szklanych paneli pozwala też zachować wrażenie przestronności danej przestrzeni.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Esglas.