Dom pasywny jest mniej znanym pojęciem niż dom energooszczędny, a co za tym idzie nie wszyscy wiedzą czym się one charakteryzuje.
Co to jest dom pasywny?
Dom pasywny jest obiektem zużywającym mało energii, który dzięki zastosowaniu technologii staje się prawie samowystarczalny.
Dom pasywny projekt
Rozpoczynając budowę domu trzeba pamiętać o wykonaniu szczegółowego projektu, który zawierać będzie wszystkie niezbędne informacje. Projekty domów pasywnych są nieodłączną częścią rozpoczęcia budowy tak samo jak w przypadku budowy normalnych domów. Dom pasywny projekt wykonany może być na indywidualne życzenie inwestora i jego cena waha się od 8 do 25 000 zł. Na koszt ten składa się wielkość budynku oraz stopień jego skomplikowania, a także jakie technologie i rozwiązania będą w nim zawarte. Można również skorzystać z gotowego projektu domu pasywnego, ale wiąże się to z adaptacją go w konkretnej lokalizacji. Projekty domów pasywnych muszę określać jego wielkość, kształt bryły także wielkość działki oraz zastosowane technologie.
Budowa domów pasywnych
Rozpoczęcie budowy rozpoczyna się od zakupienia działki budowlanej, powinna być ona zlokalizowana od południa, ponieważ pozwoli to na jak najwięcej zaoszczędzenia energii. Budowa domów pasywnych nie powinno odbywać się na zalesionych a nie otoczonych wysokimi budynkami działkach, ponieważ będzie to utrudniać dostęp słońca. Po wyborze działki należy dokonać pomiarów odnośnie wielkości oraz zdecydować jaki kształt ma mieć dom pasywny, ponieważ czynniki te mają bardzo duży wpływ na ubytki ciepła. Duża ilość załamań oraz przegród spowodują bardzo dużą utratę ciepła dlatego projekt powinien być prosty, a bryła domu powinna być jednolita najlepiej prostokątna. Podczas budowy należy zastosować płytę fundamentową, ponieważ ma ona lepsze parametry techniczne nie będzie powodowała utraty ciepła. Aby budynek mógł być domem pasywnym okna powinny mieć podwyższone parametry termiczne i najlepiej aby miały pakiet trzyszybowy i siedmio komorowy. W domu pasywnym okna montować należy na taśmę multifunkcyjną oraz zastosować ciepłe podkłady pod parapet. Aby mało słoneczne dni ciepło nie uciekało z domu należy zamontować żaluzje lub rolety które skutecznie ochronią przed utratą ciepła. Podczas budowy domu pasywnego trzeba pamiętać o termoizolacji ścian przy użyciu styropianu grafitowego lub wełny fasadowej. Bardzo duży wpływ na pobieranie energii z zewnątrz jest korol oraz faktura elementów zewnętrznych budynku. Najlepiej aby powierzchnia nie była chropowata i nie miała ciemnych kolorów, ponieważ z jednej strony daje to ciepło, ale także powoduje szybką utratę ciepła.