Ceny węgla, gazu i energii elektrycznej rosną z miesiąca na miesiąc. Sytuacja geopolityczna oraz gospodarcza nie pomaga tym, którzy mieszkają w domach. Dlatego też tak niezmiernie istotna staje się w dzisiejszym świecie doskonała izolacja termiczna. Obejmuje ona nie tylko obłożenie ścian styropianem, ale o wiele bardziej kompleksowe działania.
Zalety domu energooszczędnego
Dzięki niższym kosztom ogrzewania możliwe jest stosowanie bardziej ekologicznych i czystych źródeł ciepła. Możliwa staje się rezygnacja z węgla, by na jego miejsce zainstalować gaz lub ogrzewanie elektryczne. To nie tylko jest praktycznie bezobsługowe, ale jednocześnie o wiele bardziej przyjazne dla środowiska. Domy energooszczędne w przypadku ogrzewania gazowego emitują minimalną ilość szkodliwych substancji do otoczenia, natomiast używając energii elektrycznej emisja jest lokalnie zerowa.
Projektowanie budynku
Aby stworzyć dom energooszczędny, pewne decyzje trzeba podjąć już na etapie projektowania. Przede wszystkim warto wybrać bryłę, która jest możliwie jak najprostsza. Idealnym rozwiązaniem byłaby kula bądź walec, jednak jest to trudne do zrealizowania. Możemy jednak wybrać jednolitą bryłę bez zbędnych załamań, balkonów i innych miejsc, które łatwo stają się tzw. mostkami termicznymi. W tych miejscach dochodzi do intensywnej ucieczki ciepła, a ich skuteczne zaizolowanie jest trudne.
Odzyskiwanie ciepła
Aby domy energooszczędne mogły rzeczywiście takimi być, nie mogą one marnować energii cieplnej. Dlatego też stosuje się specjalny system wentylacji mechanicznej, zwany rekuperacją. Działa ona na zasadzie mieszania części powietrza zużytego, pobranego z kratek wywiewnych, ze świeżym powietrzem z zewnątrz budynku. Taka mieszanka wdmuchiwana jest ponownie do pomieszczeń. Dzięki temu powietrze w środku jest odpowiednio natlenione, a ciepło nie ucieka w nadmiernym wymiarze. Na https://www.multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne/ znajdziemy dodatkowe informacje o domach energooszczędnych.