Podłogi z żywicy poliuretanowej cieszą się sporo popularnością i znajdują zastosowanie w coraz większej liczbie miejsc, mimo że są stosunkowo drogie. Jakie zalety sprawiają, że są tak często wykorzystywane?
Wytrzymałość
Podłogi z żywicy poliuretanowej cieszą się duża popularnością przede wszystkim ze względu na swoją wytrzymałość. są odporne na wysokie i niskie temperatury (od -20 do 80 stopni Celsjusza), zarysowania, uszkodzenia spowodowane wieloma substancjami chemicznymi, promieniowaniem UV, wilgocą. Dzięki temu stosuje je wiele odmian przemysłu, centra logistyczne, magazynowe, ale także biurowce.
Oczywiście poza żywicą poliuretanową popularna w tym przypadku bywa także żywica epoksydowa, również bardzo wytrzymała i warto zwrócić na nią uwagę – są przypadki, w których sprawdzi się nieco lepiej.
Efekt estetyczny na długo
Żywica poliuretanowa sprawia, że podłoga jest błyszcząca i ma efekt 3D, szczególnie jeśli do jej wykonania użyje się elementów ozdobnych. Można ja łączyć z materiałami naturalnymi i syntetycznymi, aby uzyskać wymarzony i niepowtarzalny efekt. Takie podłogi są unikatowe ze względu na wykorzystanie materiałów i nie do powtórzenia w innym miejscu.
Materiały stosowane do wykonywania podłóg mają zwyczaj z czasem niszczeć, natomiast żywica poliuretanowa ma bardzo długi czas użytkowania, a w jego trakcie nie traci swoich właściwości estetycznych dzięki wspomnianej już wytrzymałości.
Łatwość utrzymania porządku
Podłogi z żywicy poliuretanowej są łatwe w utrzymaniu porządku z kilku względów. Po pierwsze stanowią całość bez żadnych łączeń, szczelin itp., a więc nie ma miejsc, w których potencjalnie może gromadzić się bród. Po drugie wysoka odporność na wilgoć żywicy poliuretanowej sprawia, że nie trzeba się przejmować tym, że zaczną niszczeć, jeśli coś się rozleje i nie zostanie od razu wytarte lub podłoga zostanie umyta zbyt duża ilością wody.
Istotna w tym przypadku jest także antyelektrostatyczność żywicy poliuretanowej, dzięki której kurz, sierść i pyłki roślinne osadzają się na niej w niewielkim stopniu.