Nagła awaria światła to powód do paniki, a szczególnie w miejscach użyteczności publicznej, gdzie w jednym czasie może znaleźć się duża liczba osób. Dlatego też takie miejsca muszą być wyposażone w dodatkowe oświetlenie. Lampa awaryjna jest więc koniecznym elementem tego rodzaju budynków.
Zastosowanie lampy awaryjnej
Jest ona nieodłącznym elementem takich miejsc jak szkoły, szpitale, urzędy, mniejsze i większe sklepy, hale targowe, a nawet restauracje. Musi znaleźć się wszędzie tam, gdzie przebywają równocześnie w jednym czasie duże ilości ludzi. Jest to regulowane specjalnymi przepisami, których nieprzestrzeganie grozi poważną karą.
Lampa awaryjna musi zapalić się zawsze, gdy zdarzy się niespodziewana awaria oświetlenia głównego. Jej głównymi celami jest oświetlenie stref wysokiego ryzyka, czyli w miejsc potencjalnie zagrożonych, np. w niebezpiecznych zakładach pracy, drogi ewakuacyjnej, a także strefy otwartej, gdzie może dojść do aktu zwiększonej paniki, np. w czasie masowych imprez typu koncerty.
Lampa awaryjna z certyfikatem
Zamontowanie lamp awaryjnych jest wymogiem koniecznym dla każdego budynku, w którym przebywa w jednym czasie duża ilość ludzi. Jest to regulowane odpowiednimi przepisami i niezastosowanie się do nich skutkuje problemami, np. brakiem zgody na odbiór budynku.
Aby wszystkie lampy awaryjne działały niezawodnie, najlepiej zdecydować się na produkty z odpowiednim certyfikatem, wtedy mamy pewność, że zadziałają zgodnie z przeznaczeniem w przypadku nagłego zagrożenia. Spotkają się także z przychylnością komisji odbierającej budynek.
Na jaką lampę awaryjną się zdecydować?
W sklepach dostępne są lampy, które mogą różnić się nie tylko pod względem wyglądu zewnętrznego, ale również parametrów. Dlatego należy zawsze dobierać je adekwatnie do swoich potrzeb oraz preferencji, a także charakteru całego budynku.
W sklepie można między innymi zakupić pojedynczą lampę awaryjną, a także cały zestaw. Różnią się one także rodzajem oprawy. Warto wybrać taką, która będzie wizualnie współgrać z całym budynkiem.