Podnoszenie i opuszczanie różnego rodzaju ładunków to chleb powszedni niejednej branży. Dzieje się to na placach budowy, halach przemysłowych czy produkcyjnych. Ładunki podnosi się przy pomocy specjalistycznych urządzeń, jednym z nich jest wciągarka łańcuchowa.
Jak działa wciągarka łańcuchowa?
Jej zadaniem jest podnoszenie, opuszczanie oraz utrzymywanie w pozycji podwieszonej ładunków o różnych gabarytach oraz ciężarze. Składa się z kilku podstawowych elementów takich jak wózek, haki do podwieszania, belka nośna i wciągnik. Dodatkowo mogą posiadać ogranicznik podnoszenia, sprzęgło poślizgowe oraz hamulec, który utrzymuje ciężar, gdy nie ma zasilania. Dzięki temu urządzenie jest bezpieczne i łatwe w użytkowaniu.
Niektóre wciągarki łańcuchowe wyposażone są także w specjalny pojemnik na łańcuch, który zabezpiecza go podczas eksploatacji. Ważne jest, aby podczas ich użytkowania przestrzegać zaleceń producenta. Mogą one różnić się zakresem udźwigu, więc ładunek cięższy niż zalecany może zdecydowanie stwarzać zagrożenie dla obsługujących i znajdujących się w pobliżu osób.
Rodzaj napędu dla wciągarek łańcuchowych
Urządzenia te różnią się nie tylko pod względem tolerancji udźwigu. Kluczową cechą, która je wyróżnia, jest rodzaj napędu. Możemy wśród nich wyróżnić te, które są napędzane ręcznie, czyli wymagają użycia siły fizycznej. Innym typem są wciągarki elektryczne, które pracują przy pomocy silnika elektrycznego.
Pierwszy typ najczęściej stosowany jest w branży budowlanej, motoryzacyjnej raz na wielkich halach przemysłowych. Elektryczne służą przede wszystkim na halach produkcyjnych. Trzecim typem są wciągarki łańcuchowe pneumatyczne, te z kolei wykorzystywane w warunkach szczególnie trudnych, gdzie występuje duża wilgotność lub czynnik łatwopalny.
Wciągarka łańcuchowa – dodatkowe specyfikacje
Tego rodzaju urządzenia mogą pracować z bardzo dużymi obciążeniami. Te najpopularniejsze to zakres udźwigu w granicach od 500 kg do 10 ton, ale na rynku dostępne są wciągarki, które mogą podnosić znacznie cięższe ładunki.
Wciągarki powinny być obsługiwane przez osoby, które posiadają odpowiednie kwalifikacje, tylko wtedy są w pełni bezpiecznymi urządzeniami i spełniają odpowiednio swoje funkcje. Wymagają one także regularnych przeglądów.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.