Gniazdka elektryczne

Categories mieszkania

Gniazdka elektryczne, czy też potocznie kontakty elektryczne znajdują się w każdym domu. Praktycznie nie zwracamy na nie większej uwagi, chociaż korzystamy z nich nieustannie. Najczęściej dobieramy osprzęt elektryczny w końcowej fazie budowy domu czy mieszkania i eksploatujemy przez długie lata.

Czym kierować się przy wyborze osprzętu?

Na pewno własnym gustem. Obecnie producenci gniazd prześcigają się w pomysłach na design. Poza najbardziej tradycyjnymi białymi gniazdami elektrycznymi możemy kupić kontakty elektryczne w dowolnie wybranym kolorze i stylistyce. Na rynku dominują zasadniczo dwa trendy – minimalistyczny, surowy, charakteryzujący się nieco industrialnym charakterem – gniazda są solidne, nieco kanciaste, o ostrych krawędziach oraz „flat” – chodzi tutaj o to, żeby cały osprzęt (w tym gniazda) był jak najbardziej płaski i jak najmniej odstawał od ściany.

Gwarancja jakości

A co z bezpieczeństwem? Ostatecznie kontakt elektryczny to urządzenie, które, nie spełniając norm może nas nawet zabić. Rzeczywiście, z prądem nie ma żartów, dlatego lepiej kupować gniazdka elektryczne w ogólnobudowlanych sieciówkach lub wyspecjalizowanych sklepach elektrycznych (stacjonarnych, czy też internetowych) zamiast chwytać tanią okazję nie wiadomo skąd. Osprzęt, który nabędziemy w sieciówce lub autoryzowanym sklepie zawsze będzie spełniał normy bezpieczeństwa, bo tylko takie dopuszczone są do handlu w Polsce.Inną sprawą jest jego trwałość i jakość. Osprzęt znanych marek jest nie tylko bezpieczny, ale i wytrzymały oraz funkcjonalny, dlatego moim zdaniem, mając określony budżet na osprzęt, lepiej jest zrezygnować z najnowszych trendów (oczywiście jeśli musimy z czegokolwiek rezygnować) na rzecz jakości. Innymi słowy, lepszy jest kontakt elektryczny biały i niezbyt trendy ale znanej marki, niż superhit sezonu, który bez przerwy wyrywamy ze ściany przy każdym wyciągnięciu wtyczki.

Jakie gniazdka elektryczne montować w mieszkaniu?

Najczęściej wybieranym miejscem na lokalizację gniazdek elektrycznych jest oczywiście ściana. A najwięcej montuje się na tych ścianach gniazdek pojedynczych. Może z wyjątkiem kuchni, gdzie od ponad dekady najczęściej spotyka się gniazda pojedyncze w podwójnych, potrójnych czy nawet poczwórnych ramkach, często sąsiadujące z łącznikami w obszarze jednej ramki. Coraz częściej jednak pojawiają się gniazda montowane w meblach, zwłaszcza gniazda biurkowe czy stołowe zarezerwowane do niedawna dla biur. Są to najczęściej potrójne listwy ułożonych w szeregu gniazd pojedynczych zamykane klapką w kolorze mebla. Ułatwiają one utrzymanie porządku i uniknięcie plątaniny przewodów, kabli i kabelków. Na podobnej zasadzie stosowane są gniazda w podłogach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *